House Schedule

Spring 2018 Soccer Game Schedule

Spring 2019

No Soccer April 19/20/21/22 - Easter
No Soccer May 19/20/21 - May Long Weekend

Sunday April 28 Schedule

U4 (2015) Lower Robron 12:00 - 12:45

U5 (2014) Upper Robron 12:00 – 12:45

U6                          Upper Robron 1:00 – 2:00 

U7/8 Boys                 Upper Robron 2:00 – 3:00

U9/10 Boys               Pinecrest Field 12:00 - 1:00 (Jamboree Games)

Girls Division Pinecrest Elementary 1:30 - 2:30

U11/12/13           Turf 10:00 - 11:00 and 11:00 - 12:00 Scheduled Change for Sunday April 28


Monday Nights 

U14/18                 Turf 6:30 pm - 8:00 pm - Jamboree style games


U11/13 Sunday Game Schedule May 12 PHOTO DAY

Division Manager: Chris Flood 

Team

Coach 1

Coach 2

Team Mngr

SHIRT COLOR

TIME

Team 3

Ahmed Siah

Michael Foote

Sophie Simmons

NAVY

Field 1 (South W)

VS

 

 

 

 

12noon

Team 1

Keith Barker

Alex Bates (away)

Maritte Arriaza

SAPHIRE

Field 1 (South E)

 

 

 

 

Team 2

Scott Lindstrom

Josh West

Jill/Gord Hanson

LIME GREEN

Field 2 (North W)

VS

 

 

 

 

12noon

Team 6

Mike Houser

Chris Reid

Tawni Chickite

DARK GREEN

Field 2 (North E)

 

 

 

 

 

Team 5

Ron Mcleod

Landon Mcleod

Tara Arbeau

MAROON

Field 2 (North W)

1pm

Team 4

Chris Flood (away)

Rob Fontaine

Sarah Wright

ORANGE

Field 2 (North W)

U11/13 Sunday Game Schedule May 26

Division Manager: Chris Flood 

Team

Coach 1

Coach 2

Team Mngr

SHIRT COLOR

TIME

Team 3

Ahmed Siah

Michael Foote

Sophie Simmons

NAVY

Field 1 (South W)

VS

 

 

 

 

12 noon

Team 4

Chris Flood (away)

Rob Fontaine

Sarah Wright

ORANGE

Field 1 (South E)

 

 

 

 

Team 1

Keith Barker

Alex Bates (away)

Maritte Arriaza

SAPHIRE

Field 2 (North W)

VS

 

 

 

 

12noon

Team 6

Mike Houser

Chris Reid

Tawni Chickite

DARK GREEN

Field 2 (North E)

 

 

 

 

 

Team 2

Scott Lindstrom

Josh West

Jill/Gord Hanson

LIME GREEN

Field 2 (North W)

VS

 

 

 

 

1pm

Team 5

Ron Mcleod

Landon Mcleod

Tara Arbeau

MAROON

Field 2 (North W)

U11/13 Sunday Game Schedule June 2

Division Manager: Chris Flood 

Team

Coach 1

Coach 2

Team Mngr

SHIRT COLOR

TIME

Team 3

Ahmed Siah

Michael Foote

Sophie Simmons

NAVY

Field 1 (South W)

VS

 

 

 

 

12 noon

Team 6

Mike Houser

Chris Reid

Tawni Chickite

DARK GREEN

Field 1 (South E)

 

 

 

 

Team 2

Scott Lindstrom

Josh West

Jill/Gord Hanson

LIME GREEN

Field 2 (North W)

VS

 

 

 

 

12 noon

Team 4

Chris Flood (away)

Rob Fontaine

Sarah Wright

ORANGE

Field 2 (North E)

 

 

 

 

 

Team 5

Ron Mcleod

Landon Mcleod

Tara Arbeau

MAROON

Field 2 (North W)

1pm

Team 1

Keith Barker

Alex Bates (away)

Maritte Arriaza

SAPHIRE

Field 2 (North W)



















Weekday Practice Schedule

▲Top
Practice Schedule for Spring 2019

Parents need to register their player for either Wednesday nights or Thursday nights.  Practices start April 17/18.  Please only 1 night as we have a lot of players we need to get onto fields.

The time is the same for Wednesday night and Thursday night.

Fields Pinecrest Elementary and Park - fields allocation will be determined once numbers for each night are confirmed.

Wednesday Nights

U7/8 boys 5:15 - 6:15 Pinecrest Park Field

U9/10 boys 6:30 - 7:30 Pinecrest Park Field

Girls 5:15 - 6:15 Pinecrest Elementary School Field

U11/12/13 6:30 - 7:30 Pinecrest Elementary School Field


Thursday Nights

U7/8 boys 5:15 - 6:15 Pinecrest Park Field

U9/10 boys 6:30 - 7:30 Pinecrest Park Field

Girls 5:15 - 6:15 Lower Robron Field

U11/12/13 6:30 - 7:30 Lower Robron Field